نقد و بررسینقد و بررسی بازی

نقد و بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2019

لایسنس، لایسنس، و باز هم لایسنس!


سری بازی‌های Pro Evolution Soccer همیشه جزو برترین شبیه سازهای فوتبال بوده و به عنوان جدی‌ترین رقیب سری FIFA  شناخته می‌شود. اما در چند سال اخیر شاهد موفقیت‌های پی در پی فیفا در مقایسه با فیفا بودیم، اما این بار کونامی با PES 2019 سعی در شکستن این طلسم چندین ساله داشته است. در ادامه با بررسی عنوان PES 2019 همراه گیم ویو باشید.

گیم پلی :

گیم پلی بخش مهمی، یا حتی می‌توان گفت مهم‌ترین بخش از یک بازی شبیه ساز است. به طوری که اگر بازی گیم پلی کامل و بی‌نقصی ارائه کند، می‌توان از تمام عیب های ریز و درشت آن چشم پوشید. اما اگر گیم پلی بد باشد، به تنهایی می‌تواند باعث شکست کامل بازی شود. کونامی (سازنده بازی) هم با آگاهی از این موضوع از سال ۲۰۱۶ و بازی PES 2016 شروع به ایجاد تغییرات اصولی و جدی در ساختار گیم پلی بازی کرد و هر سال، نسخه‌ای با گیم پلی کامل‌تر، تحویل مخاطب داد. این سیر صعودی در PES 2019  هم ادامه دارد و این بار شاهد تغییرات مثبت زیادی در بطن گیم پلی بازی هستیم.

اولین چیزی که در گیم پلی بازی متوجه می‌شویم واقع گرایانه بودن بازی است و دیگر خبری از حرکات و سرعت تخیلی بازیکنان نیست. این باعث می‌شود تا حس بازی کردن فوتبال پشت مانیتور جای خودش را به حس بازی کردن فوتبال واقعی بدهد. چنان که حتی امکان دارد بهترین بازیکن‌ها هم در کنترل توپ های سخت دچار مشکل شوند. یا اگر توپ زیر پای بازیکن دونده‌ای افتاد، دیگر گرفتن توپ تبدیل به آرزویی محال نشود! این واقع گرایانه‌تر شدن بازی گیمر را مجبور می‌کند تا اگر به دنبال پیروزی است، استراتژی و تاکتیک مشخصی داشته باشد، و دیگر همه مشکلات با یک پاس عمقی که همه را جا می‌گذارد و بازیکن شما را با دروازه‌بان تک به تک می‌کند حل نمی‌شود. البته این طور نیست که با گیم پلی خشکی طرف باشیم. بلکه این تغییرات همگی به طرز بسیار استادانه‌ای در بازی اعمال شده‌اند تا به جای خشک و کسل کننده کردن گیم پلی، آن را به تجربه ای جذاب بدل کند.

نکتۀ بعدی، غیرقابل پیش‌بینی بودن مسابقات است و به هیچ عنوان برنده قبل از مسابقه مشخص نیست. حتی امکان دارد پلیری بتواند در دقیقه‌های پایانی یک مسابقه، با یک کام بک به مسابقه برگردد و حتی پیروز مسابقه باشد.

از دیگر اتفاقات مثبت در گیم پلی که کونامی در چند نسخه اخیر از سری بازی های PES در پی تکامل آن بوده، وجود استایل متفاوت هر بازیکن با دیگری است که در این نسخه به کمال خود رسیده است. برای پی بردن به این موضوع، فقط کافی است تا نگاهی به نحوه دویدن محمد صلاح و رونالدو بیاندازید تا کاملاً متوجه گفته‌هایم بشوید. البته کونامی تقریباً تمام تمرکزش را بر روی بازیکنان بزرگ و معروف گذاشته و عموم بازیکنان مانند هم رفتار می‌کنند. البته این موضوع نقص چندانی محسوب نمی‌شود و نمی‌توان به خاطر آن از کونامی خرده گرفت.

بازی pro evolution soccer 2019

گرافیک :

کونامی سعی کرده تا یک گرافیک چشم نواز ارائه کند و یکی از اقداماتش هم برای این کار، حذف کنسول‌های نسل هفتم از پلتفرم های مقصد بازی PES 2019 بود که کمک شایانی هم به بهبود گرافیک بازی کرده و شاهد یک گرافیک نسل هشتمی واقعی به همراه نورپردازی عالی، تکسچرهای با کیفیت، و همچنین یکی از بهترین چهره‌پردازی های سال های اخیر در بین بازی‌های شبیه ساز ورزشی هستیم.

فیزیک بازیکنان و حرکت توپ روی چمن و روی هوا بسیار باورپذیر خلق شده‌اند. چمن بازی هم نسبت به نسخه سال پیش بسیار پویاتر و طبیعی‌تر جلوه می‌کند و حتی ممکن است که در طی یک مسابقه شاهد خراب شدن چمن یک استودیو باشیم.

موسیقی و صداگذاری :

بیشتر قطعات بازی شنیدنی هستند و در هنگام گشت و گذار در منوی بازی می‌تواند حسابی حال و هوایتان را عوض کند و اندکی هیجان به شما تزریق کند. اما هرچه موسیقی های بازی شنیدنی است به همان نسبت صداگذاری و گزارش های بازی اعصاب خردکن هستند. در این نسخه ما باز هم شاهد گزارشگران بی‌روح سری PES هستیم که اصلاً آمده‌اند تا اعصاب ما گیمرهای بیچاره را با دیالوگ‌های کم و تکراری و بعضاً نابه‌جا خرد کنند! صدای تماشاگران هم خوب کار نشده و بعضاً پیش می‌آید لحظاتی که در حین مسابقات ناگهان کل جمعیت ساکت می‌شوند طوری که گویا اصلأ تماشاگری در ورزشگاه نیست!

بازی pro evolution soccer 2019

دغدغه ای به نام لایسنس! :

همان طور که احتمالاً می‌دانید PES، لایسنس لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا را که یکی از برگ‌های برنده اصلی‌اش در مقابل فیفا بود را از دست داد و کونامی برای جبران این موضوع چند لیگ دیگر را لایسنس کرد. اما لایسنس شدن لیگی مثل لیگ ترکیه به هیچ عنوان نمی‌تواند جای لیگ قهرمانان اروپا را بگیرد. اما مشکلات لایسنس PES به همین جا ختم نمی‌شود و کونامی گویا لیگ‌های معتبر دنیا را به کلی فراموش کرده و در بازی به جز چند تیم، بقیه تیم‌ها به کلی با اسم و لباس متفاوت وجود دارند و این همیشه باعث رنجش خاطر دوست‌داران این مجموعه بوده. اما کونامی تا به حال سعی در برطرف کردن این مسئله نکرده است.

مسابقات آنلاین :

امروزه بخش آنلاین، عضو جدانشدنی بازی‌های رقابتی است. از این رو از کونامی انتظار داشتیم تا بخش آنلاین جذابی برای مخاطبینش فراهم کند که البته با اینکه کمی مشکل دارد اما در کل، لذت‌بخش طراحی شده و می‌تواند لحظات خوشی را برایتان بسازد. البته فقط به شرطی که با مشکلات متعدد سرورهای بازی مواجه نشوید! بله، درست است. PES 2019  پر است از مشکلات سرور که قطعاً لذت تجربه یک بخش آنلاین را از مخاطب سلب می‌کند.

جدا از بخش مسابقات آنلاین، در PES بخشی به نام My club وجود دارد که شباهت زیادی به Ultimate Team سری فیفا دارد و در آن باید با یک تیم ضعیف کارتان را شروع کنید و به مرور تیم خود را تقویت کنید. اما مای کلاب هیچگاه نتوانسته به خوبی آلتمیت تیم فیفا شود و قطعاً راه درازی تا رسیدن به آن دارد که شاید یکی از دلایل اصلی آن را می‌توان پشتیبانی ضعیف کونامی از مای کلاب دانست. همچنین مای کلاب در PES 2019 نسبت به مای کلاب در PES 2018 تقریباً بدون تغییر بوده که امیدوار بودیم این چنین نباشد و کونامی چند سورپرایز برایمان داشته باشد.

بازی pro evolution soccer 2019

نکات مثبت :

 • گیم پلی بازی بسیار اعتیادآور و باورپذیر ساخته شده است.
 • هر بازیکن استایل منحصر به فرد خودش را دارد و کنترل هر یک از بازیکن‌های بزرگ تجربه متفاوتی نسبت به دیگری ارائه می‌کند.
 • قطعات متنوع موسیقی در منوی بازی بسیار شنیدنی کار شده‌اند و گشت و گذار در منوی بازی را به کاری ملال آور تبدیل نمی‌کند.
 • گرافیک بازی واقعاً عالی و در حد و اندازه‌های کنسول های نسل هشتم ظاهر شده و تجربه فوتبال چشم‌نوازی برایتان به ارمغان می‌آورد.

نکات منفی :

 • لایسنس، لایسنس، و باز هم لایسنس!
 • گزارشگران اعصاب خرد کن و تماشاگرانی با رفتارها و صداهای عجیب و غریب!
 • مشکلات سرور در بخش آنلاین و مچ میکینگ
 • عدم تغییرات مثبت در مای کلاب نسبت به نسخه قبلی

نقد و بررسی بازی Pro Evolution Soccer 2019

امتیاز متاکرتیک بر اساس ۳۸ نقد - ۷.۹
امتیاز گیم ویو - ۸

۸

خیلی خوب

PES 2019 تجربه لذت بخشی از یک شبیه ساز فوتبال ارائه می‌کند و شرکت سازنده تمام سعی خودش را کرده تا علاوه بر راضی نگه داشتن مخاطبان قدیمی، مخاطبان جدید را نیز جذب خود کند. از طرفی کونامی هیچ تلاشی برای رفع مشکلات همیشگی سری، که آن قدر بوده‌اند، که کم کم دارند تبدیل به امضای سری می‌شوند، نکرده است. مشکلاتی مثل گزارشگرهای اعصاب خردکن و لایسنس نبودن تیم‌ها. اما با همه این ها تجربه PES 2019 به تمام طرفداران قدیمی سری و آن‌هایی که دوست دارند یک تجربه فوتبال لذت‌بخش داشته باشند به شدت توصیه می‌شود.

User Rating: ۴ ( ۲ votes)
برچسب ها
نمایش بیشتر

‫5 نظرها

 1. متاسفانه هر کاری میکنم نمیشه انلاین بازی کرد. بعد از این همه پول دادن شاید مشکلش حل شه، اما معلوم نیست کی. شما میتونید یک پچ لایسنس از pes19 تو سایتتون بذارید؟

  مهمان
  1. با سلام و درود،
   قرار دادن پچ بازی توی حوزه وب سایت نیست و قرار نمی‌گیره.
   چیز کم‌یابی نیست و اگه اومده باشه با یه سرچ ساده توی اینترنت می‌تونید پیدا و دانلود کنید.
   با تشکر، موفق باشید!

   مدیر کل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن