مقالاتهر آنچه می دانیم

هر آنچه از بازی Cyberpunk 2077 می دانیم

بازی های ویدیویی در نسل بعدی!

CD Project Red از آن دست استودیوهای بازی سازی است که اصلا نمی‌تواند بازی بد بسازد! می‌پرسید چرا؟ خب مشخص است؛ چون کمتر استودیویی می‌تواند از یک مجموعه رمان که فقط در لهستان شناخته شده بود، سه گانه‌ای بسازد که تمام گیمرها و منتقدین آن را به عنوان یکی از پرافتخارترین بازی‌های تاریخ صنعت گیم بشناسند. اکنون، با توجه به اینکه پروژۀ کنونی این استودیو لهستانی، بازی Cyberpunk 2077 است، و از طرفی، به تازگی گیم پلی ۴۸ دقیقه‌ای از این بازی منتشر شده است، بر آن شدیم تا همۀ اطلاعاتی را که تاکنون از این بازی در دست داریم را برای شما همراهان گیم ویو جمع آوری و موشکافی کنیم. در ادامه با گیم ویو همراه باشید.

CD Project Red، خالق سه گانه ویچر دیشب و بعد از آنکه یک سری کد، در صفحۀ رسمی توییچ Cyberpunk 2077 پخش کرد، ۴۸ دقیقه از گیم پلی بازی Cyberpunk 2077 را منتشر کرد که با استقبالی عالی روبرو شد. نکتۀ مهم در ابتدای این ویدیو آن است که راوی در ابتدا مشخص می‌کند که هرچیزی که در ویدیو دیده می‌شود ممکن است در بازی اصلی دست خوش تغییرات شود و یا اصلاً حذف شود!

شخصی سازی در سایبرپانک:

در ابتدای ویدیو مشخص می‌شود که شخصی سازی برای بازی در نظر گرفته شده. اما نه یک شخصی‌سازی معمولی؛ بلکه شخصی سازی از جنس سی دی پراجکتی! به جرئت می‌توان گفت که سیستم شخصی سازی بازی (اگر در بازی اصلی گسترده تر نشود!) یکی از پر جزئیات‌ترین شخصی سازهای کارکتر در بین تمام عناوین نقش آفرینی را ارائه می‌کند. در همان ابتدا مشخص می‌شود که گیمر می‌تواند جنسیت V (کارکتر اصلی بازی)، رنگ پوست او، حالت کلی چهره‌اش، مدل موهایش، شکل تتوی او، شکل بدن و خیلی چیزهای دیگر را مشخص کند و کارکتر منحصر به فرد خودش را بسازد. البته شخصی سازی V به همین ویژگی‌های ظاهری ختم نمی‌شود و می‌توان از بین کلاس‌های موجود در بازی یکی را انتخاب کرد. لازم به گفتن نیست که هر کلاس دارای قابلیت‌های منحصر به فرد خودش است و در داستان بازی بسیار تأثیرگذار خواهد بود. در آخر جالب است بدانید که به گفته آقای مایلز (طراح کوئست‌های بازی) NPC ها در گیم پلی بازی بنابر طرز لباس پوشیدن شما، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

هر آنچه از بازی Cyberpunk 2077 می دانیم | گیم ویو

شغل و پیشۀ V:

در همان ابتدای گیم پلی و پس از گذشت چند دقیقه مشخص می‌شود که شغل و پیشۀ اصلی V مزدوری است. یعنی پول می‌گیرد و در ازای آن کاری مشخص انجام می‌دهد؛ مثل نجات یک نفر از دست یک گروه آدم ربایی (اولین مأموریت بازی که در گیم پلی دیده شد) و یا آوردن یک نوع آیتم خاص برای کسی. در واقع این بخش تقریبا شبیه به بخش کانترکت‌ها در ویچر است، فقط با این تفاوت که در عصر Cyberpunk 2077 رخ می‌دهد.

اما این فقط برای شروع کار است و V به مرور به سطح‌های بالاتری می‌رسد و این تماماً به خودتان و انتخاب‌های شما بستگی دارد که چگونه و به چه جایگاهی برسد.

تصمیمات شما در روند بازی:

در واقع V داستان کاملاً مشخصی مثل گرالت ریویایی ندارد و این گیمر است که داستان را می‌سازد. تأکید سازندگان نیز دقیقاً بر روی همین موضوع بوده که شما بتوانید خودتان را به جای شخصیت V بگذارید و داستان را خودتان بسازید. آقای پاتریک مایلز، طراح مراحل بازی، می‌گوید:

داستان این بازی کاملًا به دست گیمر است و گیمر می‌تواند به طور کلی راه مخصوص خودش را برود. این در صورتی است که داستان گرالت ریویایی با اینکه چند پایان داشت اما بالاخره داستان گرالت بود و نه گیمر. ولی در Cyberpunk 2077 اوضاع فرق می‌کند و این بار گیمر است که با توجه به شخصیتش داستان را پیش می‌برد.پاتریک مایلز

بدین منظور شما حتی در ابتدای بازی قادر به تعیین پیشینه و گذشتۀ شخصیت V هستید و جالب است بدانید که این بار تک تک دیالوگ‌ها و انتخابات‌های شما می‌تواند به طور کلی سرنوشت بازی را تغییر دهد.

Cyberpunk 2077 02 - هر آنچه از بازی Cyberpunk 2077 می دانیم

گرافیک سایبرپانک و شهر نایت سیتی:

از همان لحظات اول که ویدیو آغاز می‌شود متوجه می‌شویم که گرافیک و جزئیات در بازی بیداد می‌کند! محیط‌ها به خوبی پرداخته شده و هیچ اثری از کم کاری در آن‌ها به چشم نمی‌خورد. دورنمای شهر Night City (جهان بازی) عالی است. نورپردازی‌ها و گوناگونی NPC های سطح شهر هم بسیار قابل قبول بوده و به شخصه، طی این ویدیوی ۴۸ دقیقه ای NPC مشابه با دیگری ندیدم. تمام این‌ها از قدرت بالای موتور گرافیکی بازی یعنی Red Engine 4 خبر می‌دهد که مشخص است به خوبی هم برای بازی بهینه شده است.

جهان بازی سایبرپانک:

همان طور که قبلاً هم اشاره کردم بازی در شهر Night City اتفاق می‌افتد که ترکیبی از لس آنجلس و سن فرانسیسکو است. Night City در شمال شهر کالیفرنیا قرار دارد و علاوه بر اینکه بسیار پر جزئیات ساخته شده، بسیار شهر پویا و باورپذیری نیز می‌باشد. شهر نایت سیتی پر است از مغازه‌ها و مغازه‌دارهایی که سعی دارند به زور جنسشان را بفروشند. و هر جا که بخواهید می‌توانید چندین NPC که می‌توان با آن‌ها تعامل داشت و صحبت کرد پیدا کنید و این یعنی قرار نیست با شهر سرد و یک نواختی طرف باشیم که بعد از مدتی از تک و تا می‌افتد و کسل‌کننده می‌شود. برعکس، نایت سیتی به هیچ وجه شهر آرامی نیست. بلکه اصلاً این شهر با جرم و جنایت و شلوغی عجین شده و زندگی کردن در آن، هم سخت است و هم خطرناک. در آخر، برای علاقه مندان باید گفت که به گفتۀ سازندگان جهان این بازی حتی از جهان بازی ویچر ۳ بزرگ‌تر است و این یعنی عظمت! می‌پرسید چرا؟ چون نقشه بازی ویچر ۳ از نقشه بازی اسکاریم با آن عظمت، بیست درصد بزرگتر بود و نقش آفرینی بازها کاملاً می‌دانند من چه می‌گویم. حال فکرش را بکنید که نقشۀ Cyberpunk 2077 از ویچر ۳ هم بزرگ‌تر است!

آپگریدها و مهارت‌ها:

در طول ویدیو با شخصیت Dr.Victor آشنا می‌شویم که گویا در طول بازی وظیفۀ آپگرید کردن و یا ساخت تجهیزات V را برعهده دارد. تمام خریدها، ارتقاها و تقریباً هرکاری در بازی مستلزم داشتن پول بازی است که در بازی به نام Eddie شناخته می‌شود. این طور که معلوم است، سازندگان در بازی تعداد خیلی زیادی مهارت برای یادگیری، صدها و شاید هم هزاران آیتم برای به دست آوردن و کلی آپگرید گنجانده‌اند و گیمر مطابق میلش و کلاس کارکترش می‌تواند از بین آن‌ها انتخاب و استفاده کند. برای مثال، در ویدیو دیدیم که دکتر ویکتور یک اسکنر بر روی چشم V کار گذاشت تا بتواند روی اجسام زوم کند، جنسشان را تشخیص دهد و آن‌ها را اسکن کند. درست مانند چشم آلستور مودی! ( یکی از شخصیت‌های هری پاتر)

Cyberpunk 2077 03 - هر آنچه از بازی Cyberpunk 2077 می دانیم

موسیقی و صداگذاری:

از این بخش چیز زیادی نمی‌توان گفت؛ چرا که یک تجربۀ ۴۸ دقیقه‌ای سند محکمی برای موسیقی نیست. در واقع موسیقی عنصری است که در طی گیم پلی باید خودش را نشان دهد. اما با توجه به چیزی که در ویدیو بود، می‌توان گفت صداگذاری شخصیت‌ها در سطح خیلی خوبی قرار داشت و کاملاً بر روی شخصیت‌ها می‌نشست. موسیقی بازی هم به دست آقای مارسن پرزیبیلوویچ ساخته شده است. مارسن پرزیبیلوویچ قبلاً سابقه کار بر روی بازی ویچر ۳ را داشته و همین موضوع، خیال هوادارن را کمی راحت می‌کند. در کل، با توجه به همۀ جوانب و موسیقی شاهکار ویچر ۳ فکر نمی‌کنم با بازی ضعیفی در این بخش طرف باشیم.

مبارزات بازی:

طبق ویدیو باید گفت که بخش مبارزات و گان پلی بازی واقعاً خوب کار شده و لذت بخش است. چرا که اولاً با گان پلی خوش ساختی طرف هستیم که خودش به تنهایی هم به این زودی‌ها خسته کننده نمی‌شود و کشش یک بازی کامل را دارد. اما سی دی پراجکت رد برای اینکه مطمئن شود که مخاطبش کاملاً معادل ۶۰ دلاری که هزینه کرده جنس با کیفیت دریافت می‌کند، صدها سلاح مختلف سرد و گرم، به همراه تعداد زیادی مهارت و تجهیزات به بازی اضافه کرده که به مرور زمان به آن‌ها دست پیدا می‌کنید و می‌تواند در مبارزات سریع و نفس‌گیر بازی از آن‌ها استفاده کنید که این موضوع تنوع مبارزات را دو چندان نه، بلکه سه برابر می‌کند و قرار نیست طی ساعاتی که پای بازی هستید از آن زده شوید.

Cyberpunk 2077 04 - هر آنچه از بازی Cyberpunk 2077 می دانیم

حواشی سایبرپانک و ویچر:

در بازی ویچر ۳ دیدیم که سیری خطاب به گرالت می‌گوید:

من به دنیاهای مختلفی سفر کردم و باور کن زمانی رو دیدم که انسان‌ها توی سرشون آهن داشتن و به جای شمشیر با چیزهای دیگه از راه دور با هم می‌جنگیدند. سیری

این دیالوگ سیری به وضوح مشخص می‌کند که او به شهر نایت سیتی آمده است و بسیاری از هواداران منتظر دیدن یک کراس اوور بودند. اما آقای آدام بادوفسکی، کارگردان بازی، مشخص کرد که خبری از این کراس اوور نیست. وی در مصاحبه‌اش با سایت پالیگان گفت که هوادارن لطف کنند و دیگر از این بابت اصلاً حرف نزنند؛ چون که آقای بادوفسکی از تمام این شایعات بدش می‌آید!

تاریخ عرضۀ بازی:

تاریخ عرضۀ این بازی نامشخص است و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. هرچند که به گفتۀ سازندگان، اکنون بازی آماده است و می‌توان بازی را از اول تا آخر آن پیش برد. اما پولیش‌های نهایی بازی هنوز انجام نشده و شاید تغییراتی در بازی به وجود بیاید. در هر حال جالب است بدانید که استودیو CD Project Red برای انتشار این بازی از دولت لهستان درخواست کمک کرده و طبق این اخبار، بازی باید در بین اواخر سال ۲۰۱۹ تا انتهای سال ۲۰۲۰ عرضه شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. به شدت منتظر بازی هستم.
    چرا که CD PROJECT بازی بد نمیسازه.
    یکی ازشاهکارهای این استودیو ویچر هست.
    کاشکی با این وضع دلار بشه خرید این بازی رو تا اون زمان 😑

    مهمان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن